Back to Question Center
0

Метод Макија: Која е интензивната интензивна обука и кетогената исхрана?

1 answers:

Метод Makia е апликација за вежбање развиена во Финска, која стана популарен концепт во својата матична земја во текот на неколку години. Системот нуди предизвикувачки план за вежбање кој може да се изведува дома или во сала за вежбање. Тешкотијата на вежбите се зголемува автоматски додека се тренира. Метод Makia, исто така, вклучува диета каде што илјадници корисници имаат стекнато идеална тежина и ги подобрија навиките за јадење.

Исхрана Историја на начинот Makia

Вежбав целиот мој живот, но на околу 35-40 години моето тело почна да акумулира масти. Промената се случи ненамерно и незабележано. Сликата земена во прекрасен летен ден на плажата ги отвори очите.

Јас се редев многу ретко, но по гледањето на сликата отидов на скалата и забележав на мое изненадување дека мојата тежина значително се зголеми. Се прашував што може да биде погрешно.

Јадев малку маснотии, нискокалоричен јогурт, обезмастено млеко, вештачки засладени безалкохолни пијалоци, ниски маснотии сирење, зеленчук со ниска маслена салата, многу протеини и само посно месо. Според мое мислење, јадев здраво, според општите упатства. Нешто не е во ред, лошо е погрешно.

Ги мерив вредностите на холестеролот и тие не беа добри. Лошиот холестерол е премногу висок и добар е премногу низок. Откако побарав совет, добив упатства за намалување на маснотиите од исхраната.

Како можам понатаму да ги намалам мастите од мојата исхрана? Покрај тоа, лицето кое ми даде совети беше многу повеќе од прекумерна тежина од мене. Дилемата е родена.

Потоа работев во професија каде знаењето за физиологијата на телото е од суштинско значење. Имав добро образование и основни знаења за решавање на проблемот. Почнав да го истражувам уште темелно метаболизмот на телото. Дознав кога телото користи јаглени хидрати и кога согорува маснотии. Сфатив релативно брзо дека високо јаглени хидрати и високо протеинска исхрана без природни маснотии ќе го доведат телото во состојба во која се обновува целата енергија и малото горење речиси никогаш не се случува. Ако количеството на калории од исхраната е малку премногу и не се јавува маснотии, резултатот е природно зголемување на телесната тежина.

запознав со д-р. Аткинс исхрана. Тоа е сосема контроверзна и измамена диета, но основната идеја е совршена. Со тоа, милиони луѓе со прекумерна тежина во светот достигнаа нормална тежина. Телото е управувано од диета во состојба во која речиси целата енергија се произведува од масти. Телото е во постојана состојба на горење на маснотии, а губењето на тежината е уште побрзо отколку со постот. Системот постојано го согорува складираната маст додека се осигурува дека количината на масти и протеини во исхраната е доволна. Покрај тоа, тоа обезбедува дека ќе добиете доволно хранливи материи, од кои телото формира гликоза.

Ја започнав диетата Аткинс, а резултатите беа зачудувачки. За неколку месеци, јас се ослободив од вишокот на масти кои се акумулирани доста. Изгубив повеќе од 33 килограми. Освен тоа, се ослободив од осипот на моето лице што мислев дека се должи на респираторот што го користам при мојата работа. Во тоа време, исто така, ги започнав моите први вежби за тело, и јас го забележав нивниот ефект во градењето на мускулната маса.

Метод Макиа доби првична искра

Медиумите се собраа пред неколку години за опасностите од диетата Аткинс, бидејќи со тоа само консумирате сланина, путер и јајца. Многу луѓе ја започнаа "Диетата Аткинс" врз основа на мали зрна информации, со што продавниците истрчаа од путер. Без добра основа за знаење, сепак, кетогената исхрана е неуспешна, а резултатите се лоши или катастрофални. Диетата на Аткинс е кетогена, и ако правилно се следи, консумирате многу зеленчук, умерени количества протеини и доволно количество на добри масти.

Меѓутоа, со кетогената диета на Method Makia можете да јадете речиси секоја друга чиста храна, со исклучок на едноставни јагленохидрати. Количината на зеленчук е секогаш половина чинија, така што нивниот удел е значително повисок отколку во нормална исхрана.

Со текот на годините направив експерименти за подобрување на кетогената исхрана. Поради моето вработување, имав можност да добијам вредности на мојата крв во реално време. Метод Makia Reboot е најновата верзија на кетогената програма за губење на тежината. Таа потекнува од методата Аткинс, но има значителни подобрувања кои го намалуваат согорувањето на мастите.

Метод Makia Рестартирање е, според тоа, кетогена привремена диета со која можете да изгубите тежина. Додека се приближувате до идеалната тежина, ќе одите во нормална метода Makia Basic Diet која е совршена за целото семејство.

Проблемот со различни програми за губење на тежината често се состои во фактот дека некој од семејството треба да подготви и да ги мери своите оброци. Метод Основна исхрана на Макиа е дизајнирана така што целото семејство може да ги јаде истите оброци. Ако некој член на семејството се обиде да стигне до кетогена состојба, тој или таа само остава посебен дел од јаглени хидрати. Инаку, исхраната е иста за сите.

Последните години ја развивав апликацијата Net Makes. Со години следев сличен метод како основната исхрана Метод Макиа, но на почетокот на оваа огромна работа, јас намерно додадов едноставни јагленохидрати како што се бухти, лесен леб, компир, слатки и јас исто така го оставив додавањето на нафта. Сепак, мојата телесна тежина излезе од контрола и се зголеми од 183 килограми до 208. 6 килограми во една година. Мојата цел беше да ја тестирам најновата кетогена исхрана. Ефектите на едноставните јагленохидрати беа далеку подрастични отколку што се очекуваше, а за контрола на нивната количина беше тешко. Резултатот беше многу поцврст отколку што мислев.

01. 01. 2015 Почнав Метод Makia Рестартирај. За два месеци мојата тежина падна на 176. 4 килограми, па мојата најнова верзија на програмата за губење на тежината е многу ефикасна. Неверојатни 32. 2 фунти за два месеци! Звучи неверојатно, но за време на губење на тежината, јас дури и не доживеав глад. Моето тело секогаш има доволно енергија и се чувствував добро како и секогаш. Исто така, редовно ги правев вежбите Метод Макиа. За време на кетогената диета, луѓето можат да вежбаат нормално.

Добивањето на знаење е од суштинско значење пред да започнете со рестартирање на Method Makia. Информативниот пакет ги објаснува сите факти кои ви се потребни за да започнете програма за кетогенетско губење на тежината. Програмата за кетогени губење на тежината, кога е правилно имплементирана, е безбедна и многу ефикасна. Сепак, без добро знаење и посветеност, не треба да почнувате.

Исто така, треба да се спомене дека не треба да започнете кетогенска диета ако имате нормална тежина. Во тој случај, вашето тело работи добро, и не ви е потребен Rebuild Method Makia, но само основната исхрана е доволна за да ја спречите желбата за слатки и да ги намалите чувствата на глад.

Конечно, ќе цитирам еден од најмудрите луѓе на сите времиња, чија изрека е мој водечки принцип во подготвувањето на овој информативен пакет.

"Ако не можете јасно да ја објасните материјата, не знаете доволно за тоа. "

Алберт Ајнштајн

Ј. A Source . Иглехил, основач на Метод Макиа

February 16, 2018