Back to Question Center
0

Можете ли да ми покажете како да го завршам мојот Амазон опис на производот оптимизација?

1 answers:

Многу содржина на пазарот веруваат дека откако вашата ставка е успешно најде од страна на активни e-commerce купувачи, сè за Амазон опис на производот оптимизација мора да биде веќе во место. Но, за жал, тие се ужасно погрешни. Се разбира, ако работите на листата на производи за да ја направите добро оптимизирана и да се "пребарувате" за живите корисници, најверојатно, ќе бидете на половина пат да зголемите продажба таму. Но, она што е многу слично со традиционалната оптимизација, поставувањето на јадицата за да се привлече поголемиот број потенцијални клиенти е во ред, но сигурно не е доволно за да преживееш под таа конкуренција на пазарот на опашки. И тука е токму кога Амазон производ опис SEO доаѓа во игра! Подолу ви одам да ви покажам како да направите навистина привлечен и внимание-грабање опис што само ви служи ви влече повеќе посетители на вашите производи огласи.

Амазон Опис на производот SEO - Совети и трикови

Чекор еден: Наслов Тагови

блогови) имаат само ограничени можности да ги направат вашите насловни клучни зборови, Амазон производ оптимизација остава вратата отворена за целата 500 карактери - umzugshelfer zürich. Значи, имајќи толку голема просторија, можете слободно да користите до 500 карактери повремено да ги намалувате главните целни клучни зборови таму. Тоа значи дека нема да има проблеми да се вклопи во било која потенцијално победувана долга опашка комбинација на клучни зборови.

Чекор два: Насловот на производот

Во сите категории на производи на Амазон, производите можат да бидат вградени со наслови што можат да дојдат до 200 карактери, вклучувајќи простори. И за жал, таму не постои специјално правило. Тоа е причината зошто единственото нешто што можете да го направите е да извршите конкурентно истражување и да го дофатите најуспешниот нарачки за нарачки специјално прилагодени на вашата категорија на производи. Препорачувам обидувам онлајн алатката Џунгла Извидница да ви помогне со тоа. На тој начин, не заборавајте дека секој збор во насловот на производот треба да биде капитализиран, а сите броеви мора да бидат напишани само со броеви.

Трет чекор: Чиста и јасна листа на куршуми

Сите сакаат да ги најдат сите потребни информации прикажани со чиста и јасна листа на точки на куршуми. И купувачите на Амазон не се исклучени во ова правило. Затоа треба да имате двојна проверка за да бидете сигурни дека вашите куршуми ги покажуваат сите карактеристики на производот што ги нудите за продажба на компактен и концизен начин. Со други зборови, сè што е вклучено во описот на куршуми треба да биде кратко, но сепак потполно информативно, за да може да го покрие целиот преглед на предметите само на прв поглед.

Чекор четири: повици за акција (CTAs)

Се разбира, никогаш не треба да ги имате вашите огласи за производи полнети со премногу отворено промотивни повици за акција, како што се "купи сега" договор "итн. Освен ако не сакате да изгледаат како спам. Сепак, размислете за вградување на вашата листа со некои корисни CTA-а кои имаат за цел да го водат вашиот неразвиени купувачи кои се движат кон последниот преглед.

Чекор пет: Нека ликовите ги водат продажбите

Може да изгледа како прилично очекувано, но старите денови кога може да бидете успешен продавач на Амазон со само една едноставна слика за вашата огласи на производи исчезнаа. Мислам дека сте наменети да им дадете на посетителите целосна визија за вашиот предмет на продажба - демонстрирање од различни агли и обезбедување на квалитетни опции за зумирање за да ги испитаат дури и најситните детали. Впрочем, има интерактивно видео кое го прикажува вашиот производ во акција ќе биде подеднакво корист не само за доброто корисничко искуство, туку и за севкупните напори за успешно оптимизиран производ на Amazon.

December 13, 2017