Back to Question Center
0

Семалт предлага 3 лесни чекори за извлекување на веб-содржини

1 answers:

Ако сакате да повлечете податоци од различни веб-страници, блогови, ќе треба да научите некои програмски јазици како C ++ и Python. Неодамна, видовме разновидни случаи на кражба на содржина на Интернет, а повеќето од овие случаи вклучуваат содржина алатки за гребење и автоматски команди. За корисниците на Windows и Linux, развиени се бројни алатки за веб-стружење кои ја олеснуваат нивната работа до одреден степен. Некои луѓе, сепак, претпочитаат ракување со содржина рачно, но тоа е малку време.

Овде имаме дискутирано за 3 лесни чекори за изгребање на веб-содржини за помалку од 60 секунди.

Сите злонамерни корисници треба да направите е:

1. Пристап до онлајн алатка:

Може да пробате некоја позната програма за веб-избршување, како што се Extracty, Import. Ио, и Портија од Scrapinghub. Увоз. Ио тврди дека изгребал над 4 милиони веб-страници на Интернет. Тоа може да обезбеди ефикасни и значајни податоци и е корисно за сите бизниси, од стартап до големи претпријатија и познати брендови. Покрај тоа, оваа алатка е одлична за независни едукатори, добротворни организации, новинари и програмери. Увоз. Ио е познато дека го испорачува Saas производ кој ни овозможува да ги претвориме веб содржините во читливи и добро структурирани информации. Неговата технологија за учење на машини прави увоз. претходниот избор на кодери и не-кодери.

Од друга страна, Extracty ја трансформира веб-содржината во корисни податоци без потреба од кодови. Овозможува обработка на илјадници адреси истовремено или на распоред. Можете да добиете пристап до стотици до илјадници редови на податоци користејќи Extract. Оваа програма за стругање ја прави вашата работа полесна и побрза и работи целосно на облак систем.

Portia од Scrapinghub е уште една извонредна алатка за стругање на веб која ја олеснува работата и извлекува податоци во вашите посакувани формати. Portia ни овозможува да собираме информации од различни веб-страници и не ни треба знаење за програмирање. Можете да креирате дефиниција со кликнување на елементите или страниците кои сакате да ги извадите, а Portia ќе го создаде својот пајак кој не само што ќе ги екстрахира вашите податоци, туку ќе ја индексира и вашата веб-содржина.

2. Внесете URL-то на конкурентот:

Откако ќе ја изберете посакуваната услуга за стругање на веб, следниот чекор е да го внесете URL-то на вашиот конкурент и да започнете да ја стартувате вашата стругалка. Некои од овие алатки ќе ја избришат целата своја веб-страница во рок од неколку секунди, додека другите ќе делумно извлечат содржина за вас.

3. Извоз на вашите изгребани податоци:

Откако ќе се добијат посакуваните податоци, последниот чекор е да ги извезете вашите извадени податоци. Постојат неколку начини на кои може да ги извезете извлечените податоци. Веб-скреперците создаваат информации во формите на табели, листи и шаблони, што им олеснува на корисниците да ги преземат или изнесат саканите датотеки. Двете најкорисни формати се CSV и JSON. Речиси сите услуги за стримување на содржини ги поддржуваат овие формати. Можно е да ја извршиме нашата стругалка и да ги зачуваме податоците со поставување на името на датотеката и избирање на саканиот формат. Ние исто така можеме да ја користиме опцијата за гасоводот Ставка за увоз. io, Extracty и Portia за да ги постават резултатите во нафтоводот и да ги структурираат CSV и JSON датотеките додека се врши стружењето Source .

December 22, 2017