Back to Question Center
0

Пракса од Semalt - Како да филтрирате спам за спам во Google Анализа

1 answers:

Постои едно прашање кое продолжува да се појавува на онлајн форуми: како да филтрирам реферална спам? Google ги филтрира, но тие некако покажуваат на веб-страницата. Па, може да започнете со Галерија на Google Analytics Solutions, но решението нема да биде толку едноставно.

Мора да разберете неколку работи, што ги навел Игор Гаманенко, менаџер за успех на клиентите на Семалт :

1. Може да се занимавате со многу други работи, не само ботови.

2. Филтрирајте ги работите мудро.

3. Обидете се да ги блокирате сите ботови.

4. Идентификувајте ги сите луѓе кои се однесуваат на спам

5. Создајте сопствен филтер со таг "лош реферер".

6. Црно сите лоши ботови внимателно

Не сите ботови се лоши

Постои заблуда дека сите ботови се лоши. Ова не е вистина. Некои, како што се Bingbot и Googlebot, го прават вашето пребарување да оди наоколу. Другите не можат да бидат пребарувачки ботови, но сепак се добри. Совршен пример ќе бидат DeepCrawl, SpyFu и Screaming Frog..

Оние кои сакате да ги блокирате се оние кои го киднапираат вашиот веб сообраќај, бараат дупки во вашиот систем за управување со содржини (CMS & # 41, или оние кои се обидуваат да ја изгребат вашата содржина за злонамерни цели.) Освен ботови, треба бидете загрижени за веб-страниците или сметките за насочување на непотребен веб сообраќај.

внимателно филтрирајте го вашиот аналитички сообраќај

Треба да знаете точно што треба да се направи. Овој водич треба да биде корисен:

 • кликнете на табулаторот "Администратор"
 • движете се низ десната колона, пронајдете ознака "Види", потоа кликнете на опаѓачкото мени
 • изберете 'Креирај нов преглед'
 • одберете ја соодветната временска зона и сте завршиле

Блокирајте ги сите познати ботови користејќи Анализа на Google

Ова често ги елиминира околу 75-85% од сите лоши ботови. И за да додадете на ова, листата на ботови редовно се ажурира. Едноставно одете на новиот приказ, потоа изберете ги поставувањата за проверка по што ќе ги проверите исклучи ги сите хитови од познати ботови и пајаци. Направете точка за проверка на листата како понекогаш добри ботови и упатување врски може да биде блокиран.

Можете рачно да додадете спамери на вашата црната листа

Без оглед на тоа колку е добро мислите дека Google Analytics е, можеби ќе треба да отстраните референтери кои рачно испраќаат волумен на малопродажен сообраќај. Сортирајте ги овие податоци користејќи ја метричката брзина на отскокнување. Оние со висока стапка на отскокнување треба да бидат на врвот. Сега појдете низ листата и филтрирајте ги лошите јаболки.

Креирај филтер за лоши реферери

Следете ги следниве чекори:

 • изберете Администратор
 • одете на Погледнете потоа филтер
 • изберете додадете филтер, потоа создадете сопствен
 • изберете Прилагодено проследено со Исклучи
 • изберете Извор на Кампања, а потоа завршете со листата на сите референтери кои сакате да ги блокирате

Затворање лоши ботови од вашата веб-страница

За ова, ќе ви треба техничко знаење. Тоа вклучува уредување. Htaccess датотеки и други веб-конфиг датотеки. Морате да имате резервна копија кога ќе се одлучите за ова. Најдоброто нешто во врска со овој пристап е ова:

1. Вашиот сервер ќе се справи со многу помалку сообраќај што значи дека ќе биде побрз

2. Вие нема да го посетувате профилот на аналитика толку често

Што треба да знаете:

 • колку што реферерите и ботови се различни, го забавуваат вашиот сервер.
 • можете да ги блокирате двете погоре користејќи ги нивните IP адреси или користејќи домени од највисоко ниво
 • бидете внимателни за да не филтрирате добри работи Source .
November 28, 2017