Back to Question Center
0

Semalt Експерт На 7 SEO Essentials Кога Оптимизирање на вашиот сајт

1 answers:

Search Engine Optimization (SEO) е од суштинско значење. Тоа ќе ви помогне да ја поставите вашата веб-страница така што ќе се најде кога потенцијалните купувачи бараат услуги што ги нудите (што е критична точка во процесот на купување).

Значи, што бараат Google, Yahoo, Бинг и други пребарувачи? Како да се изгради веб-сајт кој апелира до двете пребарувач и луѓе слично?

Рајан Џонсон, Виш продажен менаџер на Севалт , објаснува како оптимистот ќе го направи вашето веб присуство профитабилно.

Совршената аналогија

Не можете да очекувате да постигнете многу ако ги прескокнете основите на оптимизација. Всушност, тоа е слично на трошење на пари на фенси облека, накит и чевли, додека прескокнувате четкање на забите, чешлајќи ја косата и туширање. Тоа е залуден напор. Назад кон ова прашање. Целта на основните оптимизација не е да измамник пребарувачите. Наместо тоа, неговата цел е да му понуди на корисникот добро искуство и да ја пренесе својата намера за пребарувачите за да можат да го препорачуваат вашиот веб-сајт.

Со тоа на ум, тука се најважните:

# Вашата веб-страница е торта

Вашите врски, ангажирање на социјални медиуми и платените пребарувања се шлаг на тортата што дефинитивно не може да го направи без шеќер во однос на содржината, структурата на сајтот, системот за управување со содржини и информациската архитектура. шеќерот, немате торта

#Кои се пребарувачите за пребарување?

Пребарувачите бараат да бидат релевантни. Ова значи дека тие го прават своето ниво најдобро да го упати корисникот кон содржината или веб-сајтот што е релевантно за она што тие би можеле да го бараат. Значи, како Google, Bing, Yahoo го одредуваат ова? Па, тие сметаат дека:

  • содржината - одредена од темата, описот, насловите и напишаниот текст
  • перформанси - брзина на вчитување на страницата
  • орган
  • корисничко искуство

# Избегнувајте ова за да останете во добри книги

Пребарувачите не бараат:

  • содржина на полнење со клучни зборови
  • купи линкови - ова нема да ве стигне никаде
  • лошо корисничко искуство - избегнувајте премногу реклами

#Acknowledge на вашиот бизнис модел

Иако ова е прилично очигледно, ќе бидете изненадени од многуте луѓе кои не внимаваат. Тие едноставно не знаат што сакаат. Запрашајте се што се вашите цели, кои средства ви се на располагање, обврските, а потоа дефинирајте го она што претставува конверзија за вас.

# Оптимизирај за повеќе канали

Правилното користење на клучни зборови не треба да биде резервирано само за работи на лице место. Истото треба да важи и за други платформи. Ова го допира вашиот ангажман за социјални медиуми, е-маркетинг и ТВ / радио реклами, како и се разбира печатени медиуми.

# Изберете добар домен

Обидете се да бидете конзистентни со користење на домени под-root директориум како example.com/seo наместо поддомени како seo.example. Обидете се да се задржите во домен, бидејќи постарите се подобри од поновите.

#Оптимизирајте за различни уреди

Вашата веб-страница треба да биде оптимизирана за правилно гледање на кој било уред. И не заборавајте да креирате богата содржина како видеа или дури и ГИФ.

November 29, 2017
Semalt Експерт На 7 SEO Essentials Кога Оптимизирање на вашиот сајт
Reply