Back to Question Center
0

Semalt Expert: Како да креирате Shareworthy Твитер слики?

1 answers:

Дали чуруликам слики всушност помагаат да се добијат повеќе следбеници? Дали е вистина дека тие, исто така, се потпираат на повеќе сака, ретвити и спомнувања? Се разбира, тоа го прават. Постојат броеви кои гарантираме за ова, така твит-картичките работат. Сепак, има улов: сликите мора да бидат споделени.

Френк Abagnale, менаџер за успех на клиентите на Semalt , овде ги опишува советите за креирање вредни слики на Твитер.

Еве ги четирите точки кои го покажуваат влијанието на твитските слики

Случај еден:

BufferApp ја набљудуваше нивната сметка на Твитер некое време во ноември 2013 година. Она што го откорија откриле познат модел - new york windows vps. Tweets со слики добија 18% повеќе кликне и 150% повеќе retweets од оние без слики.

Случај два:

Твитер откри фактори кои придонесоа за повеќе retweets и погоди кој фактор седеше на врвот на листата? Се разбира, како што очекувате, тоа беа фотографии. Твитови со фотографии имаа засилување од 35%, видеа (28%), цитати (19%), оние со број (17%), додека оние со хаштагови имале зголемување од 16%. Забележете дека можете да каснете фотографии и цитати за повеќе ретвити.

Случај три:

блогот Sotrender анализирал 500 најмногу следени брендови на Твитер. Нивниот акцент беше одредување на тоа како влијаат врските pic.twitter.com, лозите, Instagram, Facebook и twitpic.com. Линкови Vines и twitpic.com имале мал ефект, додека овие со фотографии и pic.twitter.com имале 141% повеќе ретвити. Оние со Фејсбук / Инстаграм врски, од друга страна, добија 122% и 89% повеќе ретвити, соодветно..

Случај четири:

Откако Дан Zarella зеде време да се анализира 400k твитови (избрани по случаен избор) за да се процени влијанието на визуелните ефекти на Твитер во ретвите. Неговиот заклучок по анализата? Tweets со слики имаа 95% шанса да бидат retweeted.

Големина? Каква големина?

Според експертите, има потреба да се знае идеална големина на чуруликам слики. На десктоп екран, сите слики во временската линија се 506 и 253 пиксели (пиксели). Нејзиниот аспект е 2: 1. Ако фотографијата не падне во опсегот (да речеме дека оди над ова), тогаш тоа е отсечено од стандардно. Меѓутоа, секогаш кога некој ќе кликне на сликата, тој / таа ја гледа целата работа.

Креирање на дели достојни чуруликам слики

1. Воден печат - за ова, користете Пабло (бесплатна алатка). Започнете со создавање на убава слика на цитат, прашање или едноставно наслов. Заврши го со фотографија од бог позадината

2. Споделете ги вашите фотографии на Instagram и Facebook. Ако вашите следбеници на овие платформи ги засакале, тогаш вашите твитови ќе ги сакаат исто така.

3. Направете колаж на слики. Можете да користите три или четири слики за да кажете приказна за некој вид. Секогаш работи чуда.

4. Tag. Tag. Tag. Како и кај сите мрежи на социјални медиуми, Твитер исто така ви овозможува да ги означите другите корисници за да ги искористат предностите на ова.

5. Пробајте анимирани GIFs. GIFs може да биде најкул начин за додавање на уникатната содржина на вашата временска линија. Имајте на ум дека на Твитер GIFs не играат автоматски. Корисникот прво мора да го притисне копчето за изведба.

November 29, 2017