Back to Question Center
0

Semalt: Шверц на спам од Google Analytics и начините за блокирање

1 answers:

Џејсон Адлер, Семалт Менаџер за успех на купувачи, смета дека не е погрешно да се каже дека спам од Google Analytics е еден од главните проблеми за веб-администраторите овие денови. Оваа тема доби популарност, и има многу начини да се справи со ова прашање. Google создаде секција за поддршка на спам за спам на нејзината страница, која има за цел да ни ги даде потребните информации за да можеме да најдеме решение за нашиот проблем. Претставникот на Google Analytics Адам Сингер потврди дека компанијата моментално се обидува да го реши проблемот. Сепак, тоа ќе потрае некое време, а точниот датум е непознат. Првично, тие анализирале повеќе од 259 сметки на Google Analytics, кои не содржат вируси и спам. Тие ги поставуваат филтрите и имаа минимум дваесет и пет реферер посети секој ден. Вкупниот сообраќај со спамери од спамер беше над десет проценти, а околу педесет проценти од веб-сајтовите имаа сообраќај со спам од над петстотини домени. Треба да размислите да ги користите овие алатки кои ќе ви помогнат да ги задржите податоците и статистиката на Google Analytics ажурирани и да немаат спам.

Блокатор на рефератор / дух на аналитичари од аналитика

Тоа е напреден спам блокатор кој се ажурира на редовна основа. Со текот на времето, надградува повеќе од 550 домени со црната листа кои содржат сомнителни адреси и ги филтрираат тие врски за да ви ги обезбедат најдобрите и најсоодветни резултати. Алатката е достапна бесплатно, има едноставен и удобен интерфејс со многу опции за пребарување..Исто така, може да се ажурира со повеќе сметки, а неговите ставови лесно се филтрираат. Неговата граница на квоти е над десетици илјади барања дневно, но треба да ги ажурирате вашите филтри секој пат кога ќе додадете нови домени во оваа алатка.

Toolkit за анализи

Дозволете ми да објаснам дека алатката за аналитика не е бесплатна; ќе морате да платите 15 долари месечно за да пристапите до сите негови карактеристики, но таа цена е помала од главоболката што оваа алатка може да ја ослободи. Тоа е една од најубавите и одлични алатки, бидејќи го проширува вашиот опсег на извештаи на Google Analytics и ви дава најточни резултати. Оваа алатка автоматски ги ажурира филтрите, така што вие не треба да правите некоја посебна работа секогаш кога ќе вметнете нови домени. Можете да ги примените филтрите за сите видови својства, ставови и сметки. Алатката има лесен и лесен за разбирање интерфејс. Најдобриот дел е тоа што нема граница на квоти, што значи дека можете да додадете што повеќе домени и поддомени. Сепак, ќе треба да се регистрирате и да добиете одобрение, како и да платите надомест за пристап до оваа алатка и нејзините различни карактеристики.

Installer на филтер за спам

Installer на спам филтер е софтвер со отворен код и слободен софтвер. Таа е една од најсеопфатните автоматизирани алатки за филтрирање на спам на интернет. Лесно е да се преземе и има многу функции. Ова може да се имплементира на вашиот сајт и има голем број на ставови и својства за избор. Алатката може да се користи само на еден домен во исто време и има ограничување на квотата од две илјади корисници на ден. Исто така, бројот на филтри и домени не се ажурира точно, и тоа е голем недостаток на оваа алатка Source .

November 28, 2017